Hlavní stránka » Rozvoj individuálních schopností členů družiny

21. září 2012

Rozvoj individuálních schopností členů družiny

Dnes se pokusíme hledat cesty, jak pomoci individuálním schopnostem, vlastnostem či dovednostem každého člena družiny, aby se co nejvíce rozvinuly.

Jak přimět své kamarády a kamarádky, aby se stali ještě lepšími než jsou!

Zlepšováky

Vymyslete společně s družinou zlepšovák v každé oblasti, kterou si vaši členové vybrali jako svou silnou stránku. Tedy pokud třeba máte člena, který je machr na počítače, využijte toho a nechte si od něj vyrobit báječné družinové stránky!

Tajná dohoda

Vytvořte v družině dvojice tak, abyste si byli hodně blízcí. Pak si navzájem řekněte dvě špatné vlastnosti, které na tom druhém pozorujete. Vyberte jednu z nich a napište si ji do zápisníků. dejte si měsíc na to, aby jste se pokusili s touto věcí něco udělat. Kamarád vám ji může průběžně připomínat. K tomu vám bude sloužit heslo. Vyberte jednoduché slovo, třeba cihla, a to použijte vždy, když kamarád svou špatnou vlastnost projeví. Připomenete si tak navzájem, o co se snažíte a že na to nejste sami… Po měsíci si sedněte s družinou a řekněte si, na čem jste kdo pracovali a jak se vám to dařilo.

Evoluce

Od opice k člověku vedla dlouhá cesta. K vašemu osobnímu rozvoji snad povede cesta o něco kratší..:) Stáhni si dole pod článkem obrázek, kterou dáš každému členovi družiny třeba na táboře. Nd obrázek napíše každý svou významnou schopnost či dovednost. Pak si najděte během dne aspoň dvě hodiny času, během kterých schválíte každému jeho plánovaný pokrok – tedy cíl pro těch 14 dní na táboře.
Ten se bude zakreslovat do obrázku – můžete třeba namalovat příslušnému vývojovému stádiu namalovat svatozář!

Příklad:

Jenda je dobrý v debatách, umí si dobře obhajovat svůj názor. Družina mu po dlouhém dohadování schválí tento cíl: Jenda bude řídit hodinovou družinovou debatu na libovolné téma.
Ještě předtím, než tohle Jenda provede, musí se na to dostatečně připravit. Promluví si s vůdcem o tom, jak se vede debata, zkusí si některé triky, provede s družinou hlasování o téma debaty a připraví si návodné otázky. A poslední den tábora svůj pokrok zakončí skutečnou debatou.

Další příklady

Peťan se vyzná v hudbě. Společně s družinou si vymyslí tento cíl: Naučí všechny členy družiny do konce tábora rozlišovat hiphop, rock, metal, techno, ska a další styly hudby. Znamená to, že Peťan si připraví několik programů, během kterých budete poslouchat, tipovat styly hudby a učit se je pod jeho odborným vedením rozeznat. Peťan se navíc bude muset asi podívat i na internet, aby si o některých stylech ještě něco vyhledal a mohl vám toho říct co nejvíc.

Zpracovala Káča