Hlavní stránka » Rozvoj soustředění

5. října 2012

Rozvoj soustředění

„Nemluv na mě, učím se“, „nemůžeš vypnout tu hudbu, prosím“ a plno dalších vět slýcháme dnes a denně od těch, kteří potřebují pro svou práci absolutní klid. Schopnost soustředit se na daný úkol i ve chvíli, kdy o patro výš probíhá mejdan nebo se za dveřmi někdo hádá, je v dnešním světě důležitá. Málokdy jste někde sami…

Testy

Nejrůznější písemné úkoly, které vyžadují rychlost, pomáhají schopnosti soustředit se. Zkuste si na družinovce udělat znalostní test, při kterém bude jedna polovina psát a druhá povede třeba debatu. Pak se vyměňte a úplně na závěr si sdělte své pocity, jak se vám pracovalo.

Společné čtení

Vydržíte se opravdu soustředit, když někdo čte celou kapitolu z knihy? Vyberte dílo, které vás všechny zajímá a nechte rádce, aby četl. Po skončení si každý otevřete zápisník a odpovězte na několik rádcových záludných otázek z textu. Např. Kdo vešel do dveří jako první, Kolik let bylo nejmladšímu protagonistovi, atd.

Nervíky

Stará známá skautská hra… Vezměte figurky z „Člověče, nezlob se“ (tolik, kolik je hráčů) a navažte na asi 75 cm dlouhé nitky. Jeden člen družiny vždy nehraje. Obstupte stůl a dejte figurky doprostřed. Nitku každý držte v ruce. Nehrající člen má v jedné ruce hrací kostku a v druhé hrnec či ešus. Hodí kostkou tak, abyste na ni všichni viděli. Padne-li 1–5, nesmíte s figurkou sebeméně cuknout, ale pokud padne šestka, trhněte za nitku, aby vám figurka nezůstala pod hrncem, který nehrající člen okamžitě přiklápí. Kdo trhne zbytečně nebo komu hrnec uvězní figurku, vypadává.

Deskové hry

Určitý druh deskových her báječně trénuje soustředění. Zkuste Ligretto nebo Jungle speed.

Otázky

Položte otázku z libovolné oblasti a nahlas počítejte do deseti, málokdo vám dokáže ve stresu napoprvé odpovědět. Nevadí, zkoušejte to znovu.

Hra na barvy

Napište na papír žlutou, modrou, červenou a zelenou fixou seznam slov „žlutá“, „modrá“, „červená“ a „zelená“. Ne vždy ale použijte pro slovo příslušnou barvu. Pak nechejte jednoho člena po druhém číst váš seznam, s tím, že ho má přečíst jednou po slovech, která jsou napsaná a podruhé vyjmenovat postupně barvy, kterými jsou slova napsaná. Uvidíte, že to není zas tak lehké!

Knihy

Přineste si všichni na schůzku knihu (stejnou!), kterou společně znáte. Rádce položí otázku a všichni se snaží v knize nalézt co nejrychleji odpověď. Pozor, hra může trvat třeba i půl hodiny! Je důležité, že i když vás bude rozptylovat okolní text, nenecháte se a půjdete stále za svou odpovědí.

Zpracovala Káča