Hlavní stránka » O poznávání přírody

10. srpna 2012

O poznávání přírody

Stromy, tráva i kamení – co o nich můžeš říci? Jsou zelené, hnědé, šedé? Šumí, vlní se a leží? A dál? Co důležitého o nich opravdu víme?

Všímáš si, jak se tvá družina chová v přírodě, jak dobře zná stromy, půdu, kolik rostlin rozezná nebo dokáže použít jako barviva nebo na čaj.

Zde jsou pro tebe hry, které umožní poznat přírodu hmatem (rukou i nohou) a očima trochu jinak, než jak jste přírodu poznávali doposud.

Najdi svůj strom

Družinu rozdělíme do dvojic. Jeden z dvojice si zaváže oči šátkem a nechá se druhým zatočit dokola, aby ztratil orientaci. Pak ten, který vidí, zavede „slepce“ k jakémukoliv vzdálenějšímu stromu (cesta by neměla být úplně přímá) a nechá ho strom ohmatat. Slepec si ohmatá i kůru, kořeny, okolí stromu, listy, může použít i čich. Na tuto část je potřeba mít dostatek času. Jakmile slepec strom prozkoumá, jeho vodič ho zavede do výchozího bodu (stále zavázané oči). Pak si slepec sundá šátek a vydá se hledat strom, který ohmatával. Pokud máte chuť, můžete si pak na chvilku sednout mezi stromy a povídat si – třeba o tom, co tento les již všechno zažil.

Stezka pro pidilidi

Pomůcky

2m dlouhou prádelní šňůru, 5 a více papírových vlaječek na špejlích, papír, psací potřeby

Družinu nebo oddíl vezmeme do co nejčlenitějšího terénu, který se nachází v okolí klubovny či tábora. Rozdělíme se do trojic a místo samostatně prozkoumáme. Pak každá skupinka dostane pomůcky a úkol najít co nejpříhodnější místo na vybudování přírodovědné stezky pro maličkaté lidičky. Prádelní šňůra slouží k vytyčení trasy – a to tak, že ji volně položíme na zem. Je dobré, když je provaz různě zahnutý, aby obsáhl ty nejzajímavější místečka. Tyto místa označte připravenými vlaječkami a pojmenujte je (Myší propast, Pavoučí jezero…). Cílem této hry je zaostřit smysly směrem dolů na zem, kde u prádelní šňůry vynikne spousta přírodních detailů, jichž si většina z nás normálně nevšimne.

Hmatová stezka

V lese napneme mezi dva nebo tři stromy provaz, který bude sloužit jako vodítko. Pod provaz rozmístíme hromádky šišek, kamínků, písku, mechu, jehličí a podobných přírodních materiálů. Když máme trasu připravenou, zavážeme členům družiny oči šátkem a přivedeme je ke stezce. Potom každý prochází naslepo a bos trasu. Vždy když šlápne na nějaký přírodní materiál, musí říct, na co právě šlápl.

Doporučení

Vybírejte materiály, které jsou příjemné na došlap, nebo aspoň ty, které nejsou úplně nepříjemné. Mořské ježky nedoporučujeme!

Tipy navíc

• najděte si strom poblíž klubovny, který bude váš – družinový. Můžete pod ním trávit volné chvíle, vyfotit si ho, jak s vámi roste a stárne, obdivovat ho v různých fázích roku, sestavit jeho identikit – kartu, na které budou uvedeny všechny dostupné informace o vašem stromu – třeba kdy byl zasazen, kdy byl ořezáván, botanické zařazení atd.
  • udělejte si hmatovou stezku v okolí své klubovny a navíc – jako bonus – zkuste vše, na co šlápnete, identifikovat – tedy neříct pouze „je to šiška“, ale „jde o borovou šišku“ atd. Prokážete tak znalost výskytu druhů v okolí svého domova.

Zpracoval Čmelák, doplnila Káča