Hlavní stránka » Všemi smysly

2. listopadu 2012

Všemi smysly

Nemáme jen oči, kterými bychom hleděli na svět okolo nás. To jen, že jsou naším nejsilnějším smyslem, používáme nejčastěji právě je. Ale zkusme to i jinak!

Listí

Družina mezi sebou vybere jednoho člena. Ten si lehne do suchého listí, ostatní z družiny okolo něho odhrabou listí, tak že vnikne „obtisk“ – ukázka pomíjivosti, krásy. Můžete zkoušet různé tvary otisků nebo třeba udělat v řadě postupně odhrabáním otisk vás všech – té nejlepší družiny!

Kouzelné místo

Na táboře nebo na výpravě se členové družiny rozeběhnou každé po svém. Na místě, které se jim bude líbit, chvilku pobudou. Na smluvený signál nebo po časovém intervalu (stačí 10 – 20 minut) se všichni vrátí zpět a vyprávějí si, co se jim na tom místě líbilo a proč. Obměna: navíc mohou místo popsat tak, jak ho vnímali a ostatní členové se ho pouze s naznačením směru cesty budou snažit najít.

Kukátko

Družině rozdáme na výpravě papíry nebo čtvrtky a srolujeme si kukátko. Koukáme se jím na detaily naší přírody. Vidíme vše jinýma očima. Zkusíme se zaměřovat třeba na hledání broučků a dalších obyvatel půdy, na pohyb listí ve větru atd. Obměna: vyrobíme taková kukátka pro jednoho člena družiny jako brýle (třeba z ruliček od toaletního papíru). Zbytek družiny pak člena po nasazení brýlí vede zajímavou cestou (pozor, aby neupadl!) a člen dělá nahlas reportáž o věcech, které vidí a zaujmou ho.

Pozorovatel

Na výpravě si dobře všímej detailů. Klidně si je i zapisuj a na schůzku si je přines. Pak se členů družiny ptej, třeba kolik viděli na výpravě smrků, kolikrát jste přecházeli silnici a tak podobně. Takto si můžete i zkrátit čekání na vlak nebo cestu domů. Sleduj, jak jsou členové družiny všímaví.

Slepý cestovatel

Rozdělte se do dvojic. Jeden je bosý a slepý, druhý vidí, je obut a vede ho. Tak, aby během krátkého výletu (třeba na 10 minut) poznal nohama spoustu krásy naší přírody – projde třeba loukou, potokem, osahá si nohama kořeny v lese atd. Nutnou podmínkou ale je, že musí na všechna nebezpečí bosého upozornit a vést ho tak, aby to bylo vždy příjemné!

Pár drobných úkolů k použití na schůzce či výpravě

• předveď pohyb listu padajícího ze stromu
  • zjisti, jak chutná kůra borovice
  • ozkoušej vlastníma nohama teplotu kaluže