Hlavní stránka » Jesenné výpravy

16. října 2013

Jesenné výpravy

Ako to už býva zvykom, po lete vždy príde jeseň a po nej zima. V prírode sa všetko vyfarbuje, a preto netreba zostať doma. Vyberte sa s družinou na výpravu pred tým, ako napadne prvý sneh a prikryje všetky stromy a chodníky v lese. V kalendári zostalo niekoľko týždňov do príchodu zimy, tak Vám chceme ponúknuť niekoľko tipov na jesenné výpravy.

1. Gaštanová zoo – Naplánujte si na jeden víkend výpravu za gaštanmi. Gaštany sú zaujímavý materiál na výrobu zvierat, panáčikov, náhrdelníkov a ozdôb do klubovne. Výrobou napríklad postavičiek si deti budú rozvíjať fantáziu, jemnú motoriku. V klubovni si môžete spraviť malú jesennú zoo.
  2. Tekvicová show – V záhradách dozrieva v jesennom období veľa ovocia, zeleniny. Jedným z typických symbolov jesene je tekvica. V klubovni môžete zorganizovať súťaž v rôznych kategóriách – najvtipnejšia, umelecká, vyrezávaná tekvica. Do vyrezaných tekvíc vložte sviečky. Využite túto atmosféru svietiacich tekvíc a s družinou si spravte príjemný večer, ktorí môžete ozvláštniť dumkou.
  3. Prístrešok v lese – Na výprave rozdeľte detí do tímov. Zadajte im úlohu : postaviť prístrešok pre daný počet ľudí a ako materiál môžu použiť všetko, čo nájdu alebo majú pri sebe (lístie, drevo, kamene,.. a to čo majú v KPZ). Touto aktivitou podporíte fantáziu, konštrukčné myslenie a tímového ducha. Po vyhodnotení zadanej úlohy si môžete zahrať rôzne bojovky a prístrešky Vám poslúžia ako úkryt.
  4. Šarkany v oblakoch – Na jeseň je vietor najsilnejší a to by bolo veľkou škodou nevyužiť jeho silu na púšťanie šarkanov. A preto si na družinovke vyrobte originálne šarkany. Je veľa návodov ako na to. Tie máte možnosť nájsť na internete. Naplánujte družinovú akciu na peknú slnečnú jesennú sobotu prípadne nedeľu. Vyhláste súťaž v rôznych kategóriách -najvyššie lietajúci, najfarebnejší alebo šarkan s najdlhším chvostom.
  5. Jablková kuchárska súťaž – Zorganizujte kuchársku, pekársku súťaž. Dajte za úlohu každému členovi družiny upiecť doma jablkový koláč. Stretnite sa v klubovni a spoločne hodnoťte chuť, nápad.. Touto aktivitou si skauti vylepšia svoje kuchárske zručnosti a s družinou si spravíte príjemné posedenie, ktoré môžete využiť na plánovanie Vašej novej akčnej jesennej výpravy.

V jeseni je príroda očarujúca. Lístie hrá všetkými farbami. Na lesných chodníkoch pod nohami šuští lístie. Na pavučinách sú kvapky rosy. Jeseň je najkrajšie obdobie na výpravy a objavovanie. Na výber máte veľa možností. Tak neváhajte a inšpirujte sa nápadmi, ktoré sme Vám ponúkli.

Magi