Hlavní stránka » Vedeš družinu demokraticky?

14. ledna 2012

Vedeš družinu demokraticky?

Jsi opravdu rádce? Nebo spíš generál?

Občas je pro rádce těžké zůstat opravdu rádcem – radit, usměrňovat družinu, být tahounem a nevydávat rozkazy. Přitom jeho důležitým úkolem je umožnit členům družiny, aby si mohli demokracii zažít na vlastní kůži.

Demokracie není anarchie a má určitá pravidla, která se musí dodržovat. Bez nich by to prostě nešlo. Když půjdeš s družinou na výpravu a někdo bude chtít skočit ze skály, těžko o tom necháš družinu hlasovat.

Jenže neustále musíš pamatovat na to, že jsi rádce – ne stroj na přípravu družinovek, neomylný génius nebo generál pluku. Demokratické fungování družiny je důležité proto, že tak tví členové poznají určitou volnost, ale i odpovědnost. Je to také ulehčení pro tebe (nejsi rádcem proto, abys všechno dělal sám) a záruka toho, že se družina po tvém odchodu nerozpadne, protože byla zvyklá na to, že je všem všechno „přineseno až pod nos“.

• Určuješ, kam se půjde na družinovou výpravu vždycky jen ty nebo maximálně se svým podrádem? Proč nevyslechnout družinu? Kam by chtěli jít ostatní?
  • A jak je to s přípravou družinovek? V mnoha družinách o programu schůzek rozhoduje pouze rádce se svým podrádcem. Samozřejmě, že jsou to hlavně oni, kteří je zodpovědní za průběh schůzky, ale vyplatí se zapojit do příprav programu (nejen na družinovky) všechny! Jednak z důvodů, které jsme psali výše a jednak, protože si členové sami vyberou, co by chtěli dělat a co je baví. Tohle bývá často řešením pro družiny se špatnou docházkou. Tvořit společně můžete i část dlouhodobějších plánů.
  • Jsou situace, kdy má na věc každý jiný názor. Co teď? Jak se zachováš? Rozhodneš o věci radši sám? To by byla velká chyba! Nech družinu hlasovat. Také můžeš zkusit před hlasováním rozpoutat diskuzi: proč si stojí ten a ten na svém názoru? V čem je jeho názor lepší než názory ostatních?
  • Podílí se každý na chodu družiny? Nebo se někteří jenom „vezou“? Jsou ve vaší družině zavedené družinové funkce? A opravdu Fungují? Pokud v družině funkce rozděleny nemáte nebo příliš nefungují mohl by tě inspirovat článek Revoluce družinových funkcí
  • Máte seznam povinných věcí na družinovky? A co ho trochu obnovit? Je opravdu vše potřebné? Zapoj do rozhodování všechny!

Máš po přečtení těchto bodů pocit, že tvoje družina funguje opravdu demokraticky? Nebo by to šlo vylepšit? Jak to chodí u vás? Poděl se o svoje zkušenosti v komentářích!

zpracoval Hugo, editoval Teo