Hlavní stránka » World Thinking Day alebo Deň sesterstva

22. února 2013

World Thinking Day alebo Deň sesterstva

Myšlienka mať osobitný deň, kedy by skautky mysleli jedna na druhú, vznikla na 4. medzinárodnej konferencii skautiek v USA v roku 1926. Dátum zvolený pre Deň sesterstva bol 22. februára, deň spoločných narodenín Bí-Pího a jeho manželky Olave.

Deň sesterstva dnes…

Každoročne sa v Londýne uskutočňuje podujatie, ktoré má pripomenúť deň narodenia lorda a lady Baden-Powell. V sobotu najbližšiu ku Dňu Sesterstva sa konajú bohoslužby vo Westminsterskom opátstve. Medzi vencami, ktoré sa kladú na pamätník zakladateľa skautingu, je jeden za WAGGGS, vyrobený z modrých a zlatých kvetov, znázorňujúci znak Svetovej asociácie skautiek. Od roku 1941 sa vo Westminsterskom opátstve nachádza pamätný kameň venovaný pamiatke lorda Baden-Powella, ktorý je od roku 1981 i pamätníkom lady Baden-Powellovej. Keď skautky na celom svete oslavujú Deň sesterstva, mali by si uvedomiť i to, že návrh neznámej belgickej delegátky dať „jedno penny za naše myšlienky“ (preto ,,Thinking Day”, pozn. red.) umožnil WAGGGS-u podporiť prácu a rozvoj dievčenskej organizácie na celom svete.

Pozývame všetky skautky a skautov, aby sa nechali inšpirovať tohtoročnou témou a pripravenými aktivitami a oslávili spolu s bratmi a sestrami z celého sveta tento veľký skautský sviatok.

Deň sesterstva 2013 bude venovaný témam ochrany matiek a detí, inšpirovaný dvomi rozvojovými cieľmi tisícročia (Millenium Development Goals, MDG); MDG4 – zníženie detskej úmrtnosti a MDG5 – zlepšenie zdravia matiek.

MDG 4: spoločne môžeme zachrániť životy detí

MDG 5: život a zdravie každej matky je vzácne

Viac informácií a námety na aktivity nájdete TU