Hlavní stránka » Originálne DRUŽINOVKY 1

8. března 2013

Originálne DRUŽINOVKY 1

Ak máš pocit, že každá družinovka sa podobá ako vajce vajcu, je čas niečo zmeniť. Možností je viac, stačí si len vybrať. Niekedy pomôže netradičné miesto, ktoré ozvláštni vaše stretnutie. Zaujímaví ľudia, ktorých pozvete alebo program, ktorý sa bude vymykať z koncepcie doterajších družinoviek. Možností je mnoho, nechajte sa inšpirovať, buďte tvoriví a určite sa vám podarí vymyslieť niečo, načo budete ešte poriadne dlho spomínať.

Netradičné miesto

Azda v každom meste sú miesta, na ktoré nemá prístup každý smrteľník, šikovní skauti však áno. Tu je vaša šanca. Skúste si vybaviť vstup do kostolnej veže, do katakomb, starej židovskej synagógy alebo do uzatvoreného kaštieľa. Na Slovensku je niekoľko tisíc jaskýň, pokúste sa skontaktovať s miestnym klubom jaskyniarov a navštíviť náš podzemný svet. S čelovkou na hlave a v starých montérkach je to rozhodne väčší zážitok, ako obdivovať útroby jaskýň z vybetónovaných chodníčkov tlačiac sa medzi stovkou ďalších turistov. Nie vždy je jednoduché vybaviť vstup na miesta prístupné len pre „vyvolených“, ale všeobecne platí, že čím viac námahy a času to stojí, tým väčšie zážitky vás čakajú.

Výnimoční ľudia

Možno otec vášho člena pracuje v horskej službe, ako strážca v národnom parku alebo je veľkým fanatikom do modelárstva a vlastní celú zbierku vláčikov. Alebo poznáte niekoho, kto napísal zaujímavú knihu alebo natočil amatérsky film. Väčšinou sa stačí len poriadne porozhliadnuť po svojom okolí a nájdete plno výnimočných ľudí. Stretnutie s nimi môže byť omnoho prínosnejšie, ako si viete vôbec predstaviť. Po stretnutí so záchranárom a oboznámením s jeho prácou sa môže niekto rozhodnúť nasledovať jeho kroky a aj on bude zachraňovať ľudské životy. Mnohé decká ešte nepočuli príbehy od našich oldskautov o tom, ako fungovali počas obdobia, keď bol skauting zakázaný. Ich príbehy môžu vhodne doplniť informácie o tejto neľahkej etape našej organizácie. A výhodou je, že sú po väčšine veľmi vďační rečníci.

Marek Richter – Richťo