Hlavní stránka » Hola, hola, podzim volá!

27. září 2013

Hola, hola, podzim volá!

S některými ročními obdobími to je jasné – v létě se člověk koupe a jezdí na tábor, v zimě to jsou lyže a Vánoce, ale co se obvykle dělá na podzim? A co neobvykle?

Stejně jako všechno, má i podzim mnoho tváří. I vaše podzimní družinovka (jistě ne jediná) tak může být pokaždé jiná. Jaká například?

Krásné babí léto

Co dělat, když je venku nádherně, skoro jako léto? Vyražte ven!

• s foťákem: vezměte na družinovku foťáky a pokuste se venku vyfotit netradiční věci – předem urči, co má na fotce být a využij k tomu podzimní přírodu (tedy např. – vyfoťte se se dvěma kaštany, které ovšem nesmíte přemístit, na fotce musí být dva stromy, každý s jiným listím, zdokumentuj cokoli, co jindy než na podzim neuvidíš, zkus udělat fotku tak, aby na ní nebylo poznat, že je focená na podzim, apod.)
  • „podzimní pexeso“ – předem si připrav sadu lepítek a rozděl je po dvou. Na každé dvě napiš stejnou věc (strom s červenými listy, ocún jesenní, pavučina babího léta, atd.) Úkolem družiny (nebo jednotlivce, jak chceš) je potom najít daný předmět – jedna lepička zůstane na určeném místě a tu druhou musí umístit podle popisu. Potom společně zkontrolujte správnost a
  • běžte pouštět draky! – je jen na tobě, jestli jednu schůzku věnuješ přípravě – návod najdeš třeba tady – nebo jestli si donesete draky z domu. Uspořádejte soutěž o nejhezčího, nejvyváženějšího nebo největšího sebevraha. Není nutné, aby měl každý draka, pouštění je výborná kolektivní disciplína!

Mlha

I to se může stát – naprosto nevlídné šedivé počasí. I v něm má ale podzim svoje kouzlo, tak se na chvíli překonejte a vyražte do nepohody, čaj v klubovně pak bude chutnat o mnoho lépe!

Legenda: Nad průlivem La Manche se už zase rozprostřela mlha a lodě, které vypluly z anglického Doveru do Francie se v ní ztratily. Vy jste francouzští lodivodi a vaším úkolem je dovést co nejvíce lidí do přístavu v pořádku a v co nejkratším čase.

Příprava: Rozmísti v okolí klubovny „lodě“ – papíry, krabičky, cokoli jiného. U každé z nich si poznamenej indicie, které povedou lodivody k jejímu nalezení. Tedy – u jedné to mohou být její GPS souřadnice, u druhé azimut od klubovny, u třetí světová strana – směrem od klubovny, u další významné orientační body, které jsou z ní vidět, a další indicie.

Hra: Na schůzce rozdej lodivodům informace o poslední známé poloze lodí. Nezapomeń na pravidlo, že v mlze se nesmí ztratit už nikdo jiný – dbejte na svou bezpečnost – a proto je nutné chodit nejméně po trojicích (dvojicích, dle počtu hráčů) a jednou za minutu musí zatroubit lodní sirénou (zahoukat nebo zakřičet určený signál. Za každou nalezenou loď samozřejmě přístav vyplácí odměnu (v bonbonech, oddílových penězích nebo skvělých privilegiích).