Hlavní stránka » Hry na trénink pozorování

21. června 2013

Hry na trénink pozorování

Pozorovací schopnosti se nám v životě mohou hodit v nejrůznějších situacích. Lidé se dostavují k soudu, aby svědčili o události, kterou zažili či viděli, na cestách se snaží vybavit si, zda na poslední křižovatce skutečně byla odbočka do té které vesnice, a v každodenním kontaktu s přáteli vnímají, jak se jim daří, co je snad trápí a z čeho mají radost. A proto i pozorování patří k schopnostem, které nám budou v životě užitečné.

Barvy a tvary

Rozhlédněte se po místnosti, ve které se nacházíte, jako byste ji viděli poprvé. Zkuste si uvědomit, kolik je v samotné místnosti barev a která je nejčastěji přítomna. Hledejte v místnosti tvary, čtverce, trojúhelníky, kruhy i přímky. Všímejte si, jak jsou tvary kombinovány.

Scénky

Vytvořte dvojice a nechte je postupně připravit a zahrát scénky na dané téma. Dvojice ihned po scénce položí publiku tři otázky, na které je možno po shlédnutí scénky odpovědět. Poté nastupuje další dvojice.

Pro pokročilé hráče:

Zahrajte nejprve všechny scénky a teprve potom odpovídejte na zadané otázky od jednotlivých dvojic.

Tanec v kruhu

Postavte se do kruhu a zkoušejte jeden po druhém pantomimicky předvádět chování nekoho z vás. Kdo dokáže přesně napodobit gesta a mimiku kamaráda a kdo je tak všímavý, že vždy uhodne?

Krajina

Při výpravě si každý člen družiny vylosuje papírek s pojmy: dítě, brouk, letadlo, malíř, téměř slepý člověk, cizinec, nešťastně zamilovaný atd. Bude se snažit vcítit do kůže takového tvora a hledět na svět a krajinu, kterou procházíte, jako by jím byl. Pokud jsem tedy letadlem, představuji si, jak asi vypadá kravín, kolem kterého procházíme, zvrchu, atd. Při přestávce se zastavte a krátce si povězte své pocity z pochodu.

Záhadný cizinec

Sherlock Holmes dokázal z několika drobností vydedukovat spoutu informací o neznámém příchozím. Dokážete to taky? Pro každou následující schůzku se domluvte na jednom členovi družiny, který přijde přestrojen za konkrétní neznámou osobu. On sám si k ní vymyslí životopis, ujasní si, odkud přichází, co dělá, proč přijel právě do tohoto města, jaké jsou základní povahové rysy osoby, kterou představuje atd., a podle toho na sobě bude mít několik nápověd (vyčuhující letenka z kapsy, náušnice s australskou vlajkou, modřina na tváři, zabahněná levá bota…). Ostatní členové si zapíší své domněnky, které pak se „záhadným cizincem“ rozeberou. Je opravdu ušmudlané ucho důkazem toho, že člověk má dobrodružné povolání? Nebo to spíš vypovídá o osobní hygieně?

Do stezky

Zkuste to samé sehrát s člověkem v kroji (patřičně upraveném pro účely hry!). Odkud je ten skaut? Fláká se nebo pilně plní odborky? O čem vypovídá propálená dírka na kroji?

Poznej sám sebe

Pozorování můžeme provádět i sami na sobě. Zkuste si po nějakém programu venku, kdy vám je třeba i trochu zima, nalít hrnek teplého čaje a pomalu ho pít. Pak zavřete oči a vnímejte, jak vám teplá tekutina proudí tělem, sledujte a představujte si přesně, kudy teče.

Obměna

Podobnou hrou může být pomalé ranní vstávání. Nechte zavřené oči a vnímejte, jak se vám vlévá život do jednotlivých částí těla. Dejte si načas a rozhýbávejte prosty u nohou jeden po druhém a nechte si na tuto pomalou rozcvičku ve spacáku klidně půl hodiny.

Zpracovala Káča.