Hlavní stránka » Výprava na webu

13. září 2013

Výprava na webu

Venku je krásně a strávit víkend doma by byla věčná škoda. Proto nic nemeškejme a vyražme na výpravu. Ale pozor! Přípravu radno nepodcenit. Obzvláště rádce musí být dobře připraven. Naštěstí v dnešní době internetu je vše o dost jednoduší než kdysi.

TIP! Když se ti podaří splnit vše, co je v článku označeno jako tip, zjistíš, kde se nachází jedno z nejstrašidel­nějších míst v naší zemi!

KAM POJEDEME?

Místo řešíme většinou jako první. Můžeme buď využít míst, kam jezdíme obvykle. Pokud chceme ale zkusit něco nového, musíme se poradit s mapou. Pokud po ruce nemáte papírovou klasiku, nemusíte se rmoutit! Na webu www.mapy.cz najdete celou republiku. Když se přepnete do režimu Turistická mapa, uvidíte stejnou mapu, kterou používáme na výpravách. Tady ale navíc můžete mapu posouvat, vyhledávat a zvětšovat či zmenšovat. Navíc se na ní dá pohodlně měřit vzdálenost, kterou případně půjdete.

TIP: Krom vyhledávání jmen měst a obcí jdou vyhledávat i souřadnice. Můžete to zkusit. Zkuste zjistit, kde se nachází toto místo: „49°54'38.048"N, 15°13'35.065"E“

Velkou výhodou jsou i interaktivní ikonky přímo v mapě. Po jejich rozkliknutí se dozvíte třeba základní informace o zámku, otevírací dobu obchodu či se vám otevře okno na vyhledání spoje na přímo toto místo.

TIP: Když půjdete zhruba 7km z místa z předchozího tipu, dojdete do jednoho města. Kterého? (Jděte tak, abyste ze začátku šli po modré i červené, pak pokračujte jen po červené.)

JAK POJEDEME?

Další důležitý úkol, najít spoj. Dnes už nemusíme hledat v tlusté knize, stačí se podívat na adresu www.jizdnirady­.cz, známé také jako www.idos.cz (Informační Dopravní Systém). Stačí zadat datum a čas, počáteční a cílovou stanici a je to. Případně si můžete i vybrat dopravní prostředek – na výběr je vlak, autobus či letadlo. Po kliknutí na HLEDEJ se nám objeví výpis všech spojů, které přicházejí v úvahu. Je u nich nejen přesný čas odjezdu a příjezdu, ale i délka cesty, přestupy a orientační cena jízdenky pro jednoho

TIP: Schválně, kdy vám jede do onoho města, kam jste před chvílí došli, nejbližší spoj?

Pokud ti nestačí orientační cena, můžeš si cenu spočítat i pořádně. Na adrese www.jizdenka.i­dos.cz najdeš jednoduchou aplikaci, kam můžeš zadat i počet osob a požadovanou slevu (třeba slevu pro skupiny).

TIP: Na kolik by vyšla cesta do onoho města tvou družinu?

KDE PŘESPAT?

Nechcete pod stany? Můžete využít ubytování ve skautských základnách. Jako skauti tam můžete přespat většinou za velice rozumný peníz. Seznam skautských základen, i s kontakty na správce, najdeš na webu http://krizovat­ka.skaut.cz/…ke-zakladny/. Nic se neboj, adresu si nemusíš pamatovat. Stačí prostě do Googlu napsat „skautské základny“. A doporučuji si základnu rezervovat dostatečně včas!

TIP: Protože byste asi nechtěli spát na onom strašidelném místě, zkuste si najít nějakou skautskou základnu v okolí našeho, dosud tajného, města. Podařilo se?

CO BUDEME DĚLAT?

Program za vás nikdo neudělá. Ale inspirovat vás s hrami někdo může! Zkuste web www.hranostaj.cz – je to velká databáze nejen skautských her. Můžete v nich dobře vyhledávat – nejen podle počtu hráčů, věkových kategorií či místu hraní (zda ven či dovnitř), ale i v cílech her – zda chcete jen rychlou oddychovku, nebo třeba hru podporující spolupráci. Jako třešnička na dortu působí fakt, že hry můžete hodnotit, komentovat a dokonce sami přidávat!

TIP: Cesta vlakem na ono tajemné místo bude asi dlouhá. Najdete nějakou hru do vlaku, na zkrácení dlouhé chvíle?

Už nám zbývá odhalit jen to strašidelné místo. Pokud stále nevíte, poradím vám, že nejlepší je jet do onoho města na hlavní nádraží a pak se vydat po silnici směr centrum. Po levé straně se otevírá… (odpověď)

Zpracoval Vojta