Hlavní stránka » Skauting ve formulacích

16. srpna 2013

Skauting ve formulacích

Všichni víme, co to je skauting, protože jsme jeho součástí, či spíše jsme skautingem. Ale co se na něj podívat trochu uceleně. Víme, jak je současný skauting „formulovaný“? Jaké je jeho poslání? Tři základní principy? Jaká je současná výchovná metoda?

Poslání

„ Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství…“

Možná to zní trochu krkolomně. Zkus si to říct vlastními slovy! Jak bys to řekla spolužačce? A jak mamince nováčka?

Principy

Skauting je založen na třech základních principech:

• povinnost k Bohu (nejvyšší Pravdě a Lásce) – hledám ve světě vyšší hodnoty než

materiální

• povinnost vůči ostatním – pomáhám jak svým blízkým (doma, kamarádům, babičce),

tak i celé společnosti (dobročinné sbírky, občanská angažovanost) a jsem také ohleduplný k přírodě

• povinnost vůči sobě – jsem odpovědný za svůj rozvoj (jak v oblasti vzdělání, tak i

fyzické…)

Principy jsou ve skautském slibu i zákonu. Najdeš je tam i ty?

Skautská výchovná metoda

Je to vlastně souhrn prostředků, které nám pomůžou výše uvedené ztvárnit v reálný program.

• Skautský slib a zákon
  • Učím se tím, že to dělám
  • Družinový systém
  • Symbolický rámec
  • Příroda
  • Program osobního růstu
  • Podpora dospělými

Když se zamyslíš nad programem v oddíle, vidíš v něm jednotlivé prvky metody? Dokážeš najít ke každému body alespoň jednu konkrétní aktivitu nebo program?

zpracovala Milá Slečna K.